logo_mzr

plyta-hamada_cz-b

Okładka:

Środek:

Pliki muzyczne mp3:

Tytuł Hamada
Typ Płyta CD z muzyką tatarską i orientalną
Producent muzyczny Piotr Michałowski
Micro Art Center
Realizacja nagrań/ miks/ mastering Jacek Maciołek
Gitary, aranżacje Piotr Michałowski
Pianino, aranżacje Grzegorz Rdzak
Perkusja Michał Bednarz
Kontrabas Szymon Caban
Koordynator projektu Barbara Pawlic-Miśkiewicz
Fotografie Magdalena Maciołek
Projekt okładki, skład Kacper Lipiński
Wydawca Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium Muzułmańskie
Miejsce i rok wydania Białystok 2021
Liczba stron 4 + CD
Format 14 x 12,5
Uwagi Tekst równoległy pol. i ang.
Dofinansowanie Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Wydanie płyty zostało wsparte z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS

 • Na płycie Hamada (dosł. kamienista pustynia) zespół Ansambl Peregrinus z Wrocławia pragnie przekazać słuchaczom swoje fascynacje muzyką tatarską i orientalną poprzez ethno-jazzowe, autorskie aranżacje melodii z bogatych tradycji muzycznych, m.in. Tatarów Krymskich, muzyki turecko-tatarskiej, baszkirskiej, starouralskiej, uzbeckiej czy dagestańskiej. Płyta jest zwieńczeniem dwunastu lat działalności zespołu: http://ansamblperegrinus.pl/

  Publikacja została wydana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  Nagrań dokonano w dniach 11–15 maja 2021 roku w studio ODBIORNIK w Obornikach Śląskich.

  Płyta została objęta patronatem przez: Radio Wrocław Kultura, Polskie Radio Białystok, Folk24.pl, kwartalnik „Przegląd Tatarski” oraz Fundację Fototony.

  Utwory:

  Pieśń Szagija – utwór oparty na baszkirskiej melodii ludowej. Tytułowy Szagij to wódz, siedzący na ośnieżonym zboczu góry i wypatrujący z oddali wrogich wojsk. Pozorny spokój i radość przerywa zagrożenie.

  Orient Express – muzyczna wizja wrażeń z jazdy tym dawnym połączeniem kolejowym, które do dzisiaj budzi wielkie emocje. Instrumentalne dialogi nawiązują do orientalnych motywów, a pędzącą lokomotywą jest konsekwentna aranżacja perkusyjna.

  Warirag – bezpośredni zwrot do imienia kobiety, którą wspomina tatarski jeździec konny – dżygit. Każdy wers kończy zawołaniem do niej. Ta inspirująca dagestańska melodia została przez nas znacząco rozwinięta.

  Moja ukochana – uzbecka melodia oddająca uwielbienie, jakim darzy pewną dziewczynę młody chłopak, śpiewając do niej w refrenach: Miła, jeńcem swym mnie uczyniłaś, świat cały pięknością̨ zaćmiłaś́ (tłum. R. Stiller).

  Ouveruture Nawa Athar – utwór inspirowany muzyką mauretańskiej Hiszpanii. To małe arcydzieło muzyki kameralnej przełożyliśmy na nasz minimalistyczny kwartet, zachowując rozbudowane motywy niczym ornamentalne arabeski.

  Cinnamon & Zathar – zwrot do dwóch znakomitych przypraw. Cinnamon jest inspirowany melodią marokańskich mistrzów lutni, a sama przyprawa łączy się z kuchnią wschodnią i Konstantynopolem, jak orientalny, aromatyczny Zathar.

  Uralska taneczna – historia ze snu młodzieńca, który za namową posłańca – szarego słowika – wyruszył wraz z ukochaną na wędrówkę. Ten starouralski utwór kończą słowa: Ani miłej, ani konia, ani stepu nie ma, wszystko sen. Ot, los (tłum. R. Stiller).

  Parfums Ottomans – perfumy dynastii, która rządziła Imperium Osmańskim od końca XIII wieku do roku 1922. Turecka melodia odnosząca się do unikalnego miejsca skrzyżowania kultur, czyli Stambułu (d. Konstantynopola).

  Filastin – melodia pochodzi z Libanu, gdzie ukończył studia Issa El-Issa, palestyński dziennikarz i poeta, założyciel gazety „Filastin”, jednego z najbardziej wpływowych dzienników w Osmanie i Palestynie, który ukazywał się do roku 1948.

  Dżan Marał – utwór miłosny oparty na melodii tatarskiej. Tytułowa Dżan Marał jest piękną dziewczyną. Na stepie może jednak spotkać ją wiele niebezpieczeństw, które opisuje zakochany w niej młodzieniec.

  Hamada – dosłownie kamienista pustynia. Utwór oparty na melodii syryjskiej. Najbardziej znana jest bezludna, pozbawiona roślinności Al-Hamada al-Hamra, płaskowyż w północno-zachodniej Libii – region znany z licznych znalezisk meteorytów. Taka właśnie jest nasza muzyczna Hamada.

  Tatarska pieśń wieczorna – na tej tatarskiej melodii kończy się nasza podróż… Ułożę w pieśń wędrówki dni, tylko nie dziś, zaśpiewam Ci, nie dziś. Już usnął step, już zamilkł ptak, już wzeszła mgła i cały świat, już śpi. (tłum. L. Pasternak).

 • Utwory:

   

 • Zespół muzyczny Ansambl Peregrinus (dosł. ‘wędrowiec’) powstał w 2008 roku we Wrocławiu. Tworzą go profesjonalni muzycy – absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Wrocławskiej Szkoły Jazzu. Od początku swojej działalności, zespół jest zaangażowany w dialog międzykulturowy, edukację muzyczną. Muzyka zespołu Ansambl Peregrinus to wędrówka w czasie i przestrzeni, po orientalnych kulturach Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Muzyczna podróż od starożytnej Persji i Iraku, przez średniowieczną sefardyjską i mauretańską Hiszpanię, po barokową, chrześcijańską Europę, w aranżacjach współczesnych wrocławskich muzyków, otwartych na Świat i Europę.

  Zespół ma na swoim koncie wiele występów w Polsce i za granicą. W 2011 roku zespół wydał płytę przy wsparciu ze strony MSWiA pt. Muzyczna jutra – śladami Tatarów, która była w swoim założeniu prezentacją wybranych melodii tatarskich ze zbiorów krymskich, baszkirskich, kazańskich i mongolskich w autorskich aranżacjach zespołu. Wydanie drugie tej płyty zostało sfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  W 2018 roku, w rozszerzeniu działalności zespołu jego lider, Piotr Michałowski wraz z kontrabasistą Żenią Betlińskim oraz poetą i pisarzem Musą Czachorowskim wydali z dofinansowaniem MSWiA audiobook pt. Baju, baju z tatarskiego kraju, na który składają się bajki tatarskie ze zbiorów krymskim, rosyjskich i z Tatarstanu oraz własne autorskie kompozycje i aranżacje, inspirowane etniczną muzyką krymskotatarską, mongolską i orientalną, a także w dużej mierze muzyką współczesną z pogranicza awangardy i jazzu.

  W 2021 roku zespół przygotował płytę z muzyką tatarską i orientalną pt. Hamada.

 • Piotr Michałowskigitaryabsolwent kulturoznawstwa (Uniwersytet Wrocławski), studiów podyplomowych z dyplomacji kulturalnej (Uniwersytet Jagielloński) i studiów podyplomowych w zakresie zarządzania kulturą, koordynacji projektów, pozyskiwania funduszy i przedsiębiorczości (DWSSP ASESOR). Dyplomowany muzyk (Wrocławska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), moderator (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności) i menadżer kultury (dyplom „Kadry Kultury” Narodowego Centrum Kultury w Warszawie). Obecnie Koordynator w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocław.

  Muzyczny wędrowiec i współtwórca wielu koncertujących zespołów w Polsce i za granicą. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich gry na gitarze, m.in. z Kurtem Rosenwinklem i Jean Francois Prinsem. Od wielu lat pod szyldem Micro Art Center prowadzi działalność artystyczną, komponując muzykę teatralną m.in. dla projektów wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Teatrów: PWST, NMT, Akademia Wyobraźni, Korba i innych. Szczególnie zainteresowany promowaniem tolerancji, dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym (m.in. dzięki działaniom w Fundacji SALAM POLSKA). Kierownik i współzałożyciel zespołu  „Ansambl Peregrinus”, z którym nagrał i wydał płytę Muzyczna Jurta – Śladami Tatarów, 2011 (wydania dofinansowane przez MSZ oraz MSWiA). W 2018 roku, wraz z poetą Musą Czachorowskim i kontrabasistą Żenią Betlińskim, nagrał audiobook pt. Baju, baju z tatarskiego kraju, zawierający kompozycje instrumentalne oraz czytane bajki tatarskie, pochodzące m.in. z Krymu, Tatarstanu oraz Baszkirii (dofinansowanie MSWiA). W 2021 roku nagrał wspólnie z zespołem płytę z muzyką tatarską i orientalną pt. Hamada (dofinansowanie z MSWiA).

  Specjalista w dziedzinie rozwoju lokalnego i tworzenia sieci współpracy. Badacz i animator kultury, autor publikacji. Producent spektakli teatralnych, m.in. dla Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Posiada 22-letnie doświadczenie pracy w sektorze organizacji pozarządowych, 14-letnie doświadczenie w pracy w sektorze publicznym, jako specjalista, koordynator i kierownik domu kultury. Specjalizuje się w dyplomacji kulturalnej i współpracy międzynarodowej, z sukcesem realizując i rozliczając ponad 100 projektów kulturalnych i artystycznych z różnorodnych funduszy. Wiceprezydent Europejskiej Sieci Centrów Kultury ENCC siedzibą w Brukseli.

  Michał BednarzGrzegorz Rdzakpianino kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, producent muzyczny. Absolwent OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Autor muzyki do spektaklu Mock. Czarna burleska w reż. K. Imieli (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). Współpracował i koncertował z wieloma artystami, m.in.: z zespołem RusT na Pol’and’Rock Festival, z Fisz/Emade Tworzywo na Open’er Festival w Gdańsku. Był autorem aranżacji oraz instrumentalistą w koncercie Pejzaż bez Ciebie – Edward Stachura, realizowanym przez TVP1 w Toruniu w 2019 roku.Od wielu lat związany ze sceną muzyki alternatywnej i hip-hop. Wśród osób, z którymi współpracował są m.in. Ten Typ Mes, Paulina Przybysz, Kasia Lins, Rosalie, Justyna Święs,  Krystyna Prońko, The Blu Mantic, Eldo, Krzysztof Zalewski, RusT, Albo Inaczej 2, Patrycja Zarychta, Fisz Emade Tworzywo, Paktofonika, Justyna Szafran, Felicjan Andrzejczak. Do zespołu dołączył w 2013 roku, wzbogacając aranżacje i brzmienie zespołu.
  Michał BednarzMichał Bednarzperkusja absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale Jazz i Muzyka Estradowa. Muzyk sesyjny oraz nauczyciel gry na perkusji. Współpracował z: Esqarial, Trzynasta w Samo Południe, Adam Fulara – Full X Trio, Frele. Z zespołem Trzynasta w Samo Południe brał udział w talent show X-Factor, docierając do finałowego etapu programu. Owocem był kontrakt z Sony Music Polska oraz płyta Hell Yeah wydana w 2014, a zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym dwukrotnie w ramach Przystanku Woodstock.W 2017 rozpoczął trzyletnią współpracę z popowym zespołem ze Śląska – Frele. Wśród wielu koncertów należy wyróżnić występ na OFF Festivalu w 2017. W 2018 podjął współpracę z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu przy spektaklu Blaszany Bębenek. Od 2019 współpracuje z Justyną Szafran i z projektem Sztylety. W 2019 roku założył Szkołę Perkusyjną Top Cios, która działa w trzech lokalizacjach: we Wrocławiu, Trzebnicy oraz Środzie Śląskiej. W zespole od 2008 roku.
  Szymon CabanSzymon Cabankontrabas absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Adama Skrzypka i Macieja Garbowskiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie Tomasza Borskiego. Brał udział w wielu festiwalach. Podążając za muzyczną pasją uczestniczył w warsztatach jazzowych, m.in. z wybitnymi kontrabasistami: J. Niedzielą-Meirą, R. Carterem, G. Peacockiem. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Wrocław. Na co dzień również architekt, od 2012 roku właściciel pracowni projektowej CB STUDIO, absolwent wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej o specjalności Ochrona Zabytków, Certyfikowany Europejski Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego (PHI Darmstadt). W zespole Ansambl Peregrinus od 2008 roku. większości krajów europejskich i USA.
 • Zdjęcia z sesji nagraniowej

'+
1
'+
2 - 3
4 - 5
6 - 7
8 - 9
10 - 11
12 - 13
13 - 14
[x]