logo_mzr

Przysmaki z jurty_cz.b

Książka:

Tytuł Przysmaki z jurty. Tradycyjne przepisy kuchni tatarskiej
Opracowanie i redakcja Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak, Barbara Pawlic-Miśkiewicz
Konsultacja merytoryczna Tomasz Miśkiewicz
Opracowanie graficzne i skład EMUS – www.emus.pl
Projekt okładki i grafika Aleksandra Omelak
Wydawca Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium
Miejsce i rok wydania Białystok 2012
ISBN 978-83-934341-4-5
Liczba stron 58
Format 21 x 21
Uwagi Bibliografia

• Przysmaki z jurty. Tradycyjne przepisy kuchni tatarskiej to swoista platforma porozumienia międzypokoleniowego – doświadczone gospodynie pamiętające życie na Kresach przekazały kolejnym pokoleniom receptury najbardziej typowych i popularnych potraw do tej pory przygotowywanych w polskich domach.

Autorki zebrały przekazy ustne członków mniejszości tatarskiej na temat obyczajów związanych
    z kulinariami, świętami, tradycjami rodzinnymi, a następnie stworzyły książkę z przepisami na unikatowe potrawy kuchni tatarskiej stanowiące o tożsamości tej mniejszości etnicznej – udokumentowany element historii kulturowej Tatarów na ziemiach polskich.

Autorki wierzą, że książka uchroni przepisy przed zapomnieniem i będzie służyć kolejnym pokoleniom smakoszy.

W tekście znajdą się również informacje dotyczące historii Tatarów, osadnictwa i przekazy historyczne, w których pojawiają się wzmianki o kuchni, potrawach tatarskich. Tożsamość tatarska nierozerwalnie łączy się z wyznawaną religią, zatem jeden z rozdziałów poświęcony jest tradycjom żywieniowym wynikającym z zasad islamu.

Ważną część stanowią również historyczne przywołania:

– artykuł Alego Ismaila Woronowicza Tatarska kuchnia narodowa pochodzący z „Życia Tatarskiego”
    nr 9/1937, s. 12-14;

– fragment dzieła Stanisława Kryczyńskiego Tatarzy litewscy. Próba monografii historyczno-etnograficznej – „Rocznik Tatarski” tom III, Warszawa 1938, s. 166-171.

Książka została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Miasta Białegostoku (Urząd Miejski w Białymstoku) oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

• Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak – doktor nauk o polityce, wykładowca akademicki specjalizujący się w zagadnieniach wielokulturowości oraz  miejsca religii i kultur we współczesnym świecie w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu).

Autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących świata islamu, jego kultury, religii. Współpracuje z Muzułmańskim Związkiem Religijny w RP w zakresie projektów kulturowych i wydawnictw.

Basia Pawlic-MiśkiewiczBarbara Pawlic-Miśkiewicz – (ur. 1982) doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa (rozprawa pt. Performance tożsamości Tatarów polskich. Od świąt religijnych do rytuałów codzienności obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim w 2013 roku), dziennikarz.Współautorka i koordynatorka wielu projektów kulturalnych i wydawniczych realizowanych przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Członek redakcji kwartalnika „Przegląd Tatarski” oraz „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”. Współautorka książek: Muzyczna jurta – śladami Tatarów (2011); Przysmaki z jurty. Tradycyjne przepisy kuchni tatarskiej (2012); Tatariada (2014).
  • Spis treści

Życie według nakazów religii