logo_mzr

mapa_tatarski-szlak_okladka_cz-b

Okładka:

Mapa:

Tytuł Tatarski szlak – Polska, Litwa, Białoruś
Opracowanie kartograficzne (rysunek i redakcja mapy) Wojciech Zalewski
Projekt graficzny i skład Bartłomiej Chrzanowski
Koncepcja i redakcja Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz
Koncepcja i opracowanie tekstów Barbara Pawlic-Miśkiewicz
Korekta Musa Çaxarxan Czachorowski
Tłumaczenie tekstu Justyna Rodzińska-Nair
Wydawca Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium Muzułmańskie
Miejsce i rok wydania Białystok 2019
ISBN 978-83-65802-28-6
Liczba stron 2
Format 970 x 680 mm
Druk i oprawa Drukarnia Anex
Uwagi Wykaz osadnictwa Polska, Litwa, Białoruś (miejsca dawne i aktywne); Lista obiektów; Historia Tatarów; Meczet; Mizar
Dofinansowanie Zrealizowano dzięki dotacji
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 • Mapa turystyczna pt. Tatarski szlak – Polska, Litwa, Białoruś jest pierwszą tego typu pozycją wydaną przez NKM MZR w RP.

  Mapa prezentuje miejsca związane z historią i współczesnością społeczności tatarskiej, mieszającej w Polsce, na Litwie i Białorusi jeszcze od czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego i pierwszych fal XIV-wiecznego osadnictwa. Tutejsi Tatarzy wciąż stanowią wielką etniczną rodzinę, połączoną więzami bliższego lub dalszego pokrewieństwa, a chociażby dobrej znajomości.

  Ukazanie, położonych w tych trzech krajach, możliwie wielu miejsc ważnych dla Tatarów, stanowi swoistą próbę połączenia wspólnoty, która w brutalny sposób została rozdzielona w wyniku zmian geopolitycznych po drugiej wojnie światowej.

  Wiele tatarskich rodzin, mieszkających w granicach współczesnej Polski, wywodzi się  ze wsi i miasteczek leżących na wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej, pozostających w politycznych granicach Polski do 1939 r. Po 1945 r. stały się one częścią Litwy lub Białorusi.

  Mapa obejmuje wszystkie te miejsca minionego i obecnego osadnictwa, meczety, domy modlitwy, cmentarze – mizary (istniejące – czynne, wyłączone z użytku, nieistniejące).

  Mapa składa się z dwóch stron. Na pierwszej stronie znajduje się wyrys kartograficzny w skali 1:500 000 obejmujący północno-wschodnią część Polski, Litwę oraz Białoruś oraz miniaturę mapy całej Polski, legendę i wykaz miejscowości powiązany z listą obiektów dawnych i nadal aktywnych – meczetów, domów modlitwy i centrów kultury tatarskiej, mizarów i kwater muzułmańskich na cmentarzach komunalnych.

  Na drugiej stronie znajduje się słowo od redaktorów, słowo Muftiego RP Tomasza Miśkiewicza, informacja czym jest meczet i mizar w tradycji tatarskiej oraz opis i fotografie wybranych miejsc kultu w Polsce, na Litwie i Białorusi (obecnych, aktywnych, zabytkowych nieczynnych oraz już nieistniejących).

  Mapa jest opracowana w dwóch językach: polskim i angielskim.

  Mapa została wydana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 • Wojciech ZalewskiWojciech Zalewski – (ur. 1978 we Wrocławiu) geograf, kartograf, bohemista. Doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu oraz Urzędzie Miejskim Wrocławia. Licencjonowany przewodnik górski sudecki oraz miejski po Wrocławiu i Pradze. Od 2012 roku prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych i kartograficznych.

  Tomasz MiśkiewiczTomasz Miśkiewicz – (ur. 1977) duchowny muzułmański. Od 2004 roku Mufti Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

  W 2000 roku ukończył wyższe studia teologiczne z zakresu prawa muzułmańskiego na Uniwersytecie Islamskim w Medynie, w Arabii Saudyjskiej.

  Działalność religijną łączy ze współpracą z administracją rządową, dyplomacją oraz zagranicznymi organizacjami muzułmańskimi. Pomysłodawca Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie. Założyciel kwartalnika „Przegląd Tatarski”, inicjator i mecenas wielu projektów kulturalnych i wydawniczych.

  Basia Pawlic-MiśkiewiczBarbara Pawlic-Miśkiewicz – (ur.1982) doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, redaktor, korektor, dziennikarz.Współautorka i koordynatorka projektów kulturalnych i wydawniczych realizowanych przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Członek zespołu redakcyjnego przy NKM MZR. Członek redakcji kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor naczelny „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”.

  Współautorka książek: Muzyczna jurta – śladami Tatarów (2011); Przysmaki z jurty. Tradycyjne przepisy kuchni tatarskiej (2012); Tatariada (2014), cyklu o rytuałach przejścia polskich Tatarów (2016-2018), albumu wojskowego Tatarzy w służbie Polsce 1918-2018 oraz albumu Tatarscy pielgrzymi w Mekce (2019).

'+
1
'+
2 - 3
4 - 5
6 - 7
8 - 9
10 - 11
12 - 13
13 - 14
[x]