logo_mzr

plansza nr 1_cz_b

Plansze:

Tytuł Tatarzy – muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej
Wystawa przygotowana przez Muzułmański Związek Religijny w RP (Najwyższe Kolegium)
Muzeum Historyczne – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wydawca Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium
Miejsce i rok wydania Białystok
Liczba plansz 22
Skład i druk ELKAM – www.elkam.home.pl

• Wystawa powstała z okazji jubileuszu 80-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, obchodzonego w 2006 roku.

Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w gmachu Sejmu RP podczas obchodów 80 –lecia Związku.

Wystawa była wykorzystywana w czasie rozmaitych uroczystości organizowanych przez Muzułmański Związek Religijny w RP m.in. podczas obchodów Dni Kultury Tatarskiej w Suchowoli 2010, wizyty Księcia Karola w Kruszynianach 2010, a także w Białymstoku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (2008), w Muzeum Historycznym (2011), w Sokółce podczas Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach (2008) oraz w Gdańsku w meczecie Gminy Wyznaniowej MZR w RP (2010-2011), w Krakowie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (2011).

W roku 2010 polskie placówki dyplomatyczne, działające w krajach muzułmańskich postanowiły w swoich działaniach promocyjnych ukazać Polskę jako kraj zamieszkany od ponad sześciuset lat przez Tatarów – polskich wyznawców islamu. Prezentacje wystawy plansz połączone z wizytą Muftiego Tomasza Miśkiewicza oraz wykładami nt. historii i kultury Tatarów polskich otwierają nowe drogi porozumienia między Polską a krajami muzułmańskimi. Opowieści o dziejach społeczności muzułmańskiej, która od wieków żyje w Europie Środkowo-Wschodniej budzą żywe zainteresowanie i sympatię.

W ramach tej linii współpracy wystawa była prezentowana w następujących miejscach:
    – Kair/ Egipt – Uniwersytet Al-Azhar (wrzesień 2010),
    – Islamabad/ Pakistan – International Islamic University, Quaid-e-Azam University (kwiecień 2011),
    – Tlemcen/ Algieria – wystawa w ramach obchodów Tlemcen Capital of the Islamic Culture 2011 (sierpień 2011),
    – Tunis/ Tunezja – klub Tahar Haddad (sierpień 2011),
    – Palermo/ Włochy – San Giovanni degli Eremiti (październik 2011).

'+
'+