logo_mzr

Muzyczna jurta_cz.b

Książka:

Pliki muzyczne mp3:

Tytuł Muzyczna Jurta – śladami Tatarów
Książeczka o muzyce tatarskiej z płytą CD
Music from the Yurt – Following Traces of the Tatars
A booklet on Tatar music with a CD
Opracowanie i redakcja Piotr Michałowski, Tomasz Miśkiewicz, Barbara Pawlic-Miśkiewicz
Konsultacja merytoryczna Aleksander Miśkiewicz, Halina Szahidewicz
Korekta Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak
Tłumaczenie na język angielski Justyna Rodzińska-Nair
Projekt graficzny AliusMedia – www.AliusMedia.pl
Realizacja nagrania Bartłomiej Kruk, Maciej Jakubów, Krzysztof Murawski
Edycja i miks Bartłomiej Kruk
Mastering Maciej Jakubów
Producent muzyczny Piotr Michałowski
Muzyka w wykonaniu zespołu Ansambl Peregrinus
Wydawca Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium
Miejsce i rok wydania Wydanie I – Białystok 2011
Wydanie II – Białystok 2013
ISBN 978-83-934341-1-4
Liczba stron 44 + 1 dysk optyczny (CD)
Format 15 x 21
Uwagi Tekst równoległy pol. i ang.
Dofinansowanie Wydanie I – zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Ministra Administracji i Cyfryzacji)

  • Efektem kilkuletniej współpracy Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz wrocławskiego zespołu Ansambl Peregrinus jest książeczka poświęcona muzyce tatarskiej oraz tradycji muzycznej Tatarów polsko-litewskich wraz z płytą zawierającą 9 autorskich aranżacji bazujących na tradycyjnych utworach tatarskich z Krymu oraz Baszkirii.

    Dotychczas społeczność tatarska mogła jedynie wspominać dawne zwyczaje oraz muzykę, pieśni, jakie jeszcze przed II wojną światową i niedługo po niej grali i śpiewali starsi Tatarzy. Oddalenie od skupisk tatarskich w republikach azjatyckich (Tatarstan, Baszkiria, Turkmenistan, Uzbekistan) sprawiło, iż tradycyjną muzykę tatarską z odpowiednim instrumentarium, melodyką znali, pamiętali nieliczni. Obecnie dzięki zasobom internetowym możliwe jest odtwarzanie melodii, ale uwspółcześnionych.

    Dzięki kompetencjom muzycznym członków zespołu Ansambl Peregrinus (pod kierunkiem Piotra Michałowskiego) możliwe stało się zrekonstruowanie, odpowiednie przetworzenie muzyki tatarskiej na podstawie starych śpiewników w języku rosyjskim i tatarskim systematyzujących tradycyjne melodie.

    W części opisowej znajdują się artykuły poświęcone źródłom muzyki tatarskiej, jej gatunkom, twórcom i wykonawcom oraz tradycji muzycznej Tatarów polsko-litewskich.

    Tytuły utworów:

    1. Kukułka 3:44
    2. Eski Qırım 4:28
    3. Sanduğaç – Kügärçen 3: 58
    4. Muzyczna jurta 2:18
    5. Niedokończona ballada o wiecznych ogrodach 8:02
    6. Qaşıq & Dare 4:38
    7. Atarde 2:54
    8. „Lwy posnęły już” 3:49
    9. Hamada 6:52

    Materiał nagrano w studio Politechniki Wrocławskiej przy współpracy z Kołem Naukowym „Audio Engineering Society”.

    Publikacja została wydana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Ministra Administracji i Cyfryzacji).

  • Piotr Michałowski – (ur. 1983) kierownik i założyciel zespołu Ansambl Peregrinus. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim (2007) oraz Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary Witolda Żuromskiego (2011), studia podyplomowe „Administracja i Przedsiębiorczość w Kulturze (DWSSP „ASESOR” (2010), menadżer kultury – koordynator krajowych i międzynarodowych projektów kulturalnych, dyplomowany menadżer kultury (Kadra Kultury Narodowego Centrum Kultury). Dyplomowany moderator (ukończył Szkołę Moderatorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności). Członek zarządu Europejskiej Sieci Centrów Kultury z siedzibą w Brukseli.Studiował muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną, animacyjną i artystyczną w Polsce i zagranicą. Koncertował m.in. na Łotwie, w Niemczech, Włoszech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie. Szczególnie zainteresowany promowaniem tolerancji, dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym (m.in. dzięki działaniom w Fundacji SALAM POLSKA). Komponuje muzykę teatralną, dokonując licznych preparacji gitary elektrycznej. Zajmuje się popularyzacją muzyki i teatru wśród osób w każdym wieku, zamieszkujących głównie środowiska wiejskie. Współpracuje z wieloma muzykami, tworząc polskie i międzynarodowe projekty muzyczne.

    Tomasz MiśkiewiczTomasz Miśkiewicz – (ur. 1977) duchowny muzułmański. Od 2004 roku Mufti Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.W 2000 roku ukończył wyższe studia teologiczne z zakresu prawa muzułmańskiego na Uniwersytecie Islamskim w Medynie, w Arabii Saudyjskiej.

    Działalność religijną łączy ze współpracą z administracją rządową, dyplomacją oraz zagranicznymi organizacjami muzułmańskimi. Pomysłodawca Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie.

    Założyciel czasopisma „Przegląd Tatarski”, inicjator i mecenas wielu projektów kulturalnych i wydawniczych.

    Basia Pawlic-MiśkiewiczBarbara Pawlic-Miśkiewicz – (ur. 1982) doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa (rozprawa pt. Performance tożsamości Tatarów polskich. Od świąt religijnych do rytuałów codzienności obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim w 2013 roku), dziennikarz.Współautorka i koordynatorka wielu projektów kulturalnych i wydawniczych realizowanych przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Członek redakcji kwartalnika „Przegląd Tatarski” oraz „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”. Współautorka książek: Muzyczna jurta – śladami Tatarów (2011); Przysmaki z jurty. Tradycyjne przepisy kuchni tatarskiej (2012); Tatariada (2014).
  • Piotr Michałowskigitary, e-bow guitar, lutnia arabska ‘oud’ Absolwent kulturoznawstwa (Uniwersytet Wrocławski) i studiów podyplomowych w zakresie zarządzania kulturą, koordynacji projektów, pozyskiwania funduszy i przedsiębiorczości. Dyplomowany muzyk (Wrocławska Szkoła Jazzu), moderator (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności) i menadżer kultury (dyplom „Kadry Kultury” Narodowego Centrum Kultury w Warszawie).
    Muzyczny wędrowiec i współtwórca wielu koncertujących zespołów w Polsce i za granicą. Studiował muzykologię na UWr. Uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich gry na gitarze, m.in. z Jean Francois Prinsem. Od wielu lat prowadzi działalność artystyczną, komponując muzykę teatralną m.in. dla projektów wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Teatrów: PWST, NMT, Akademia Wyobraźni, Korba i innych. Szczególnie zainteresowany promowaniem tolerancji, dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym (m.in. dzięki działaniom w Fundacji SALAM POLSKA). Kierownik i współzałożyciel zespołu „Ansambl Peregrinus”, z którym nagrał i wydał płytę Muzyczna Jurta – Śladami Tatarów, 2011 (wydania dofinansowane przez MSZ oraz MSWiA). W 2018 roku, wraz z poetą Musą Czachorowskim i kontrabasistą Żenią Betlińskim, nagrał audiobook pt. Baju, baju z tatarskiego kraju, zawierający kompozycje instrumentalne oraz czytane bajki tatarskie, pochodzące m.in. z Krymu, Tatarstanu oraz Baszkirii.
    Specjalista w dziedzinie rozwoju lokalnego i tworzenia sieci współpracy. Badacz i animator kultury, autor publikacji. Producent spektakli teatralnych, m.in. dla Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Posiada 22-letnie doświadczenie pracy w sektorze organizacji pozarządowych, 12-letnie doświadczenie w pracy w sektorze publicznym, jako specjalista, koordynator i kierownik domu kultury. Specjalizuje się w dyplomacji kulturalnej i współpracy międzynarodowej, z sukcesem realizując i rozliczając ponad 100 projektów kulturalnych i artystycznych z różnorodnych funduszy. Członek zarządu Europejskiej Sieci Centrów Kultury ENCC siedzibą w Brukseli.
    Michał BednarzMichał Bednarz perkusja Absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Zbigniewa Lewandowskiego. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Muzyk sesyjny. Aktualnie członek zespołów: Full X Trio, Trzynasta w Samo Południe, Vincent oraz Ansambl Peregrinus.
    Szymon CabanSzymon Caban kontrabas Kontrabasista, architekt. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, Wrocławską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy w klasie Macieja Garbowskiego, Politechnikę Wrocławską na wydziale architektury o specjalności ochrona zabytków. Od lat związany z wrocławskim środowiskiem muzycznym, grający w różnych kompilacjach jazzowych. Od 2012 działa pod szyldem założonej przez siebie pracowni projektowej „CB STUDIO architektura wnętrza muzyka”. W 2011 był uczestnikiem Polsko – Egipskiej Misji Archeologicznej i Konserwatorskiej w Deir el-Bahari w Egipcie.
    Marcin DudekMarcin Dudek klarnet, flety Urodził 1981 roku w Oleśnicy. Animator kultury oraz instruktor zespołów muzycznych. Multiinstrumentalista. Koncertuje od 1998 roku z zespołami wykonującymi muzykę folkową, rozrywkową i jazzową. W zespole Ansambl Peregrinus od kwietnia 2009.

    Kamila RomaniukKamila Romaniuk altówka Pochodzi z Żar i tam też w wieku 8 lat rozpoczęła swoją edukacje muzyczną. Do liceum przyjechała do Wrocławia, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki prof. Zbigniewa Czarnoty, u którego aktualnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

    Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy koncertowała w wielu miejscach w Polsce i zagranicą (m.in. Hiszpania, Francja, Belgia, Litwa, Chiny). Współpracuje z Wrocławskim Zespołem Solistów Ricordanza, Filharmonią Wrocławską, Wrocławską Orkiestrą Kameralną LEOPOLDINUM oraz agencjami artystycznymi Pro Musica i Presto. Od 2008 roku prowadzi grupę altówek Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej. Z zespołem Ansambl Peregrinus związana jest od grudnia 2009 i właśnie wtedy wkroczyła w świat dźwięków Orientu i muzyki improwizowanej.

    Rafał ŁucRafał Łuc muzyk akordeonista Absolwent Royal Academy of Music w Londynie, doktor na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

    Interesuje się wszelką muzyką, od rocka po najnowsze dzieła muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Poprzez swoją działalność stara się promować akordeon, głównie współpracując z kompozytorami nad nowym repertuarem akordeonowym solo i kameralnym. Koncertował w większości krajów europejskich i USA.

  • Zespół muzyczny Ansambl Peregrinus (dosł. ‘wędrowiec’) z Wrocławia

    Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Piotra Michałowskiego i Beniamina Głuszka (ówczesnych uczniów Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Muzycy zadebiutowali podczas Wrocławskiej Konwencji na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego w Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2008 r.

    Na perkusji zagrał wtedy Michał Bednarz. Zespół tworzy obecnie sześciu muzyków, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

    Od początku swojej działalności, zespół jest zaangażowany w dialog międzykulturowy, edukację muzyczną i popularyzację muzyki, prezentując ilustrowane programy koncertowe i prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży w cyklu „W kręgu znanych i nieznanych instrumentów”.

    Zespół ma na swoim koncie wiele występów w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech i we Włoszech), z powodzeniem prezentując tradycyjne kultury muzyczne od Orientu i Muzyki Tatarskiej, po muzykę sefardyjską i średniowieczne pieśni pielgrzymów.

    Muzyka zespołu to wędrówka w czasie i przestrzeni, po orientalnych kulturach bliskiego wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Muzyczna podróż od starożytnej Persji i Iraku, przez średniowieczną sefardyjską i mauretańską Hiszpanię, po barokową, chrześcijańską Europę, w aranżacjach współczesnych, otwartych Europejczyków. Tak bardzo jak muzyką orientalną, zespół jest zainteresowany polską muzyką ludową, jej współczesnym aranżowaniem i promocją dziedzictwa śląskiej tradycji muzycznej. W repertuarze Ansambl Peregrinus znajdują się utwory ze zbiorów etnografów: Józefa Lompy, czy Juliusza Rogera.

    Program koncertowy „Muzyczna jutra – śladami Tatarów” (zawarty również na płycie pod tym samym tytułem – wydana w 2011 roku przy wsparciu ze strony MSWiA) w swoim założeniu jest prezentacją wybranych melodii tatarskich ze zbiorów krymskich, baszkirskich, kazańskich i mongolskich w autorskich aranżacjach zespołu. Natomiast ideą prezentacji jest przekazanie słuchaczom wrażeń z podróży Marco Polo Jedwabnym Szlakiem oraz wędrówka w czasie i przestrzeni po terenach Złotej Ordy.

    Styk Orientu i Okcydentu, doświadczanie nieskończoności horyzontu, niedopowiedzenie, zapach wschodów i zachodów Słońca, jurty wędrowców, kołczan na plecach, tętent końskich kopyt, odgłos wiatru i garść stepowego piasku – tym wszystkim jest właśnie źródło muzyki tatarskiej.

  • Ważniejsze występy zespołu:

    2008
    – maj – Wrocław – Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego, sala Muzeum Architektury;
    – maj – Wrocław – IV Dni Kultury Muzułmańskiej – Dzień Otwartego Meczetu we Wrocławiu;
    – grudzień – Wrocław – gala finałowa projektu międzykulturowego „Legenda o Abrahamie”, aula Papieskiego Fakultetu Teologicznego;

    2009
    – kwiecień – Wrocław – obchody 393 rocznicy śmierci Miguela de Cervantesa Saavadery „Cervantes – Europejskie Dziedzictwo”, klub „Ośrodek” przy Teatrze Capitol;
    – maj – Wrocław – V Dni Kultury Muzułmańskiej, sala Domu Edyty Stein;
    – czerwiec – Wrocław – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat Miejscem Prawdy” – organizator Instytut im. Jerzego Grotowskiego, sala Teatru Pieśni Kozła;
    – grudzień – Wrocław – koncert „Chanukowe impresje” i nie tylko”, czyli utwory inspirowane żydowskimi melodiami sefardyjskiej Hiszpanii, podolskich chasydów i współczesnych klezmerów, sala Centrum Sztuki IMPART;

    2010
    – maj – Drezno – „Mowa instrumentów” czyli historia Europy w muzyce. Koncert w ramach obchodów „Dnia Europy, sala Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie;
    – maj – Wrocław – „Muzyka Złotej Ery Islamu”, Noc Muzeów, sala Muzeum Etnograficznego;
    – maj – Suchowola – „Dni kultury tatarskiej – historia i współczesność Tatarów polskich”, sala GOK
    – maj – Białystok – IV Podlaskie Dni Kultury Muzułmańskiej – Dzień Turcji, koncert muzyki orientalnej i tureckiej, ogród Domu Kultury Muzułmańskiej;
    – sierpień – Białowieża – Festiwal „Peretocze 2010 – Kultura ludów puszczy” – koncert „Tatarski orient” – organizatorzy: Fundacja „Muzyka cerkiewna” z Hajnówki, Białowieski Ośrodek Kultury, Oddział PTTK w Białowieży;
    – sierpień – Kruszyniany – Festiwal Kultury Tatarskiej 2010

    2011
    – październik – Palermo, Włochy – koncert muzyki tatarskiej podczas wernisażu wystawy „Tatarzy – muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej”, ogród przy kościele San Giovanni degli Eremiti;
    – listopad – Wrocław – koncert muzyki tatarskiej podczas wernisażu wystaw „Tatarzy – muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej”, sala Muzeum Etnograficznego.

    2013
    – czerwiec – Wrocław – Festiwal KALEJDOSKOP KULTUR (muzyka tatarska i orientalna)
    – lipiec – Cesis, Łotwa – Festiwal „Cēsu svētki 2013” (muzyka tatarska)
    – listopad – Wrocław Biuro Festiwalowe IMPART 2016 (muzyka tatarska i orientalna)
    – listopad – Oleśnica, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu (muzyka tatarska, orientalna, sefardyjska, polska)

    2014
    – maj – Bohoniki – Ekumeniczna msza o pokój i sprawiedliwość na Świecie

    2015
    – maj – Bohoniki – Ekumeniczna msza o pokój i sprawiedliwość na Świecie

  • Zaproszenie do muzycznej jurty

    Zbudził mnie miarowy głos kukułki wybijającej swoją rytmiczną pieśń codzienności. Wyszedłem przed mą jurtę postawioną na jajle krymskiej, wsłuchałem się w szum spalonych słońcem traw, w miłosnym uniesieniu ocierających się o siebie źdźbłami, poruszanymi delikatną bryzą wiejącą od pobliskiego morza. Mój Krym, Stary Krym – Eski Qirim… Tu i ówdzie przemykają cienie dawnych wojowników, w nozdrzach czuć jeszcze dym ognisk i zapach warzonej strawy, do uszu dolatuje wrzawa bawiących się dzieci i śmiech kobiet, ktoś obok gra łyżką na cytrze… Te obrazki przywołują wspomnienia z ogrodu mego dzieciństwa, krainy beztroski, gdzie nie było wojen, zdrad i nienawiści… Z błogostanu wyrywa mnie rytm werbla. Sielankę burzą myśli o zbliżającej się wyprawie… Choć jestem sokołem-wojownikiem, patrzącym dalej niż doleci strzała wypuszczona z łuku, to jednak w głębi duszy przecież bliżej mi do gołębia… Jeszcze tylko zanucę kołysankę memu synkowi, mojemu lwiątku i wyruszam na hamadę, gdzie bezkresną przestrzeń przemykają duchy tych, którym się nie udało szczęśliwie wrócić z wojennej tułaczki do ich muzycznej jurty…

    Słuchając prezentowanych przez Ansambl Peregrinus utworów, jesteśmy świadkami zderzenia kultury wschodu, kultury stepowej związanej z przestrzenią rozciągającą się od Krymu, przez Tatarstan i Baszkirię, aż po Mongolię, z kulturą zachodnią. Współczesne, rozbudowane aranżacje starych, tradycyjnych melodii w żadnym wypadku nie zabijają istoty tej muzyki: tęsknoty za wiatrem, przestrzenią, wędrówką… Zespół bardzo mądrze zestawił tradycyjną melodykę ze zmiennymi rytmami charakterystycznymi dla współczesnych trendów muzyki alternatywnej, tworząc wieloplanowe, bardzo bogate aranżacje. Przy całym wyrafinowaniu aranżu, treść muzyczna nie ciąży, jest przystępna i, co rzadkie, płyta może być tak samo atrakcyjna w odbiorze dla melomanów, jak i dla uszu mniej wyrobionych słuchaczy.

    Wydawnictwo jest pięknie opublikowane w postaci broszury z przyciągającą oko okładką, przeciekawymi informacjami o muzyce i kulturze tatarskiej. Warto się z nim zapoznać, warto posłuchać wielokrotnie, a z każdym kolejnym odtworzeniem słuchacz odkryje nowe pokłady piękna sztuki i mądrości ludu, który w naszym „europejskim” zadufaniu miał być prymitywnym i dzikim (sic!)…

    Gorąco polecam.

    Robb Music

  • Utwory:

'+
1
'+
2 - 3
4 - 5
6 - 7
8 - 9
10 - 11
12 - 13
13 - 14
[x]